Бутан е страна на контрасти – населението ѝ доскоро е било почти напълно изолирано от света, но това не му пречи да бъде едно от най-щастливите на планетата. Тук отглеждането и продаването на тютюн е забранено със закон и нарушителите се наказват с доживотен затвор.
За сметка на това отглеждането на марихуана е напълно законно, но никой не я пуши. Използва се за захранване на прасетата, от което пък те се стимулират да консумират повече храна и така накрая стопаните им получават вкусен висококачествен бекон.
Една от най-малките страни в света (само 47 000 кв.км.), но имаща на територията си най-високият непокорен връх в света – Гангкар Пуенсум (7570 м.). Точно с такива интересни факти Бутан привлича вниманието на туристите от цял свят, който не си падат по класическите „плажове и палми“, а са заинтригувани от самобитното, от автентичното. Това предлага Бутан. А какво още интересно? Виж в следващите редове…
Пътна организация
За наша, а сигурно и твоя почуда, в Бутан няма нито един светофар, но всички се ориентират сами в движението без проблем. За ориентир им служат пътни знаци, но… те са рисувани на ръка. Къде другаде ще срещнеш подобна самобитна и автентична идея за изработка на указателните пътни табели, без да се вреди на природата?
Е, при най-възловите и натоварени кръстовища са предвидили, че е по-добре да следи някой за правилното движение и да го организира на момента. Тази задача е поверена на местните полицаи. Стоящ върху постамент, находящ се в средата на кръстовището, но добре укрепен от стабилна ограда, представителят на реда регулира правилното регулиране на преминаващите автомобили.
След изолацията
Да, знаем, че ще ти се стори малко особено, но е истина. До 1999-та година в Бутан думи като „интернет“ и „телевизия“, които да са достъпни в домовете на хората, са били еквивалент на „фантастика“. В началото на новото хилядолетие обаче, кралят решил да „отпусне“ режима и да не държи в чак толкова силна изолация държавата си. Така Бутан се превръща в световен феномен. Тя е страната, която най-късно започва употребата на телевизори в ежедневието си.
Достъпност за туристи
Съвсем от скоро (едва след 1974 година) държавата решава да започне малко по малко да запознава околния свят със своите традиции, обичаи, култура и природни дадености, посредством туристите, които изявяват желание от първо лице да видят Бутан. За да стане това възможно обаче, трябва да имаш сериозна подготовка.
Първо трябва да нямаш страх от самолети и най-вече с кацането и излитането им. Това е належащо, понеже единственото летище в страната е във високопланинския град Паро и то е едно от най-сложните за пилотите летища. Тъй като пистата му е едва 2 километра, но в близост има и населени къщи от една страна, а от друга – острите хималайски върхове. Не случайно само 8 пилота в цял свят имат разрешение да кацат и излитат от това летище.
Второ, няма как да пристигнеш в страната, без предварително да си направил резервация – заявка за посещение с местна агенция. Тя трябва да ти изпрати шофьор и гид, които да те посрещнат, съпроводят по време на цялата ти ваканция и изпратят обратно на летището. А в края на твоята почивка пишеш писмо до агенцията с впечатленията ти от цялостното обслужване, от тяхна страна и от преживяното.
Истинска „еко“ държава
Още един световен рекорд за Бутан! Това е единствената държава, която има отрицателен процентен показател за изхвърлени вредни емисии в атмосферата! Ако трябва да говорим с цифри, за по-голяма достоверност – произвеждат 1,5 млн.т. въглероден диоксид за година, а залесените им площи „пречистват“ 6 млн.т. на година. Това е резултат на тяхната държавна политика.
Виж 10 интересни факта за Бутан
в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.