Колко често се замисляме от какво се нуждае тялото ни? През повечето време фокусът е върху това, което може да направи – каква тежест може да вдигне, колко повторения, колко минути ще издържи преди да достигне точката си на изтощение. Соматичната тренировка е нещо различно. Тя дори не е тренировка, а нещо много повече. Вместо множество безсмислени повторения, соматиката се фокусира върху вътрешното възприятие на тялото, наблягайки на това как то се чувства, а не как изглежда.
Основната цел на соматиката е да свърже отново мозъка с тялото, да отмени обичайните модели на движение и да върне естественото състояние. Стреми се към насърчаване на автономността и справяне със сензорно-моторната амнезия, при която мускулите са забравили как да се изключат. Соматичната тренировка често се сравнява с йога, но двете са много различни. Соматиката е изследване, а не упражнение. Фокусът ѝ е върху физическите усещания, емоции и чувства, за разлика от крайния резултат.
Соматиката се използва за описание на движението на тялото. Терминът идва от латинската дума “soma”, което означава “живо тяло”. Томас Хана – американски философ и пионер в неврологията, създава термина “соматика” през 70-те години на миналия век. Той бил силно повлиян от Моше Фелденкрайс – инженер и физик. В търсене на ефективен начин за възстановяване на травмирано коляно, Моше създава наистина великолепен метод на учене и саморазвитие чрез движение.
Методът “Фелденкрайс” става специална двигателна практика, чиято цел е да помогне на човек да реализира тялото си в процеса на движение, да подобри функционирането на организма като цяло и да развие неподозирани способности, използвайки комуникацията между мозъка и тялото. За да изпитате максимално предимствата му, соматичното движение трябва да се извършва възможно най-бавно, със затворени очи, за да се свържете наистина с тялото си и да разберете от какво се нуждае. Тогава вашите вътрешни нужди ще ръководят движението, за да се освободите от всяко напрежение.
По отношение на физическите ползи, соматичната тренировка подобрява мускулната болка, фибромиалгията, артрита, както и проблеми със храносмилането, хормоните и съня. Помага на тялото да се върне в естественото си състояние, като се занимава с обичайните модели на движение, съхранявани в мозъка, насърчава мускулната релаксация и подобрява цялостното физическо благосъстояние. Смята се, че има ползи и за психичното здраве. Ефективна е при облекчаване на тревожност, депресия и стрес.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.